EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
W dobie dzisiejszego dostępu do informacji i eksperymentowania z dietą, wegetarianizm i weganizm są co raz bardziej popularnym sposobem na życie. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na dietę wegetariańską ze względów etycznych czy zdrowotnych, warto zainteresować się ewentualnymi niedoborami, na jakie narażony jest nasz organizm po przejściu na zielony styl życia.
Witamina B12, zwana także kobalaminą, jest produkowana tylko i wyłącznie przez odpowiednie szczepy bakterii beztlenowych i nie jesteśmy w stanie zastąpić jej żadną rosliną. Jej głównymi źródłami jest mięso, drób, jaja i ryby. Jej niedobór może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Kobalamina uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych krwinek, umożliwia syntezę w komórkach, w szczególności szpiku kostnego, zapewnia dobre samopoczucie i równowagę psychiczną. Zalecane dzienne dawkowanie tej witaminy to 2mikrogramy dla zdrowych dorosłych, 2,2 mikrogramy dla kobiet w ciąży oraz 2,6 mikrograma dla matek w ciąży.
Omega-3. Metabolity tych nienasyconych kwasów tłuszczowych są potrzebne do odpowiedniego działania błon komórkowych. Spożywczo wystepują w jajach, rybach oraz czerwonym mięsie, jeśli chodzi o roślinne tłuszcze spożywcze, znajdziemy je między innymi w oleju lnianym, rzepakowym, sojowym, słonecznikowym bądź oleju z otrębów ryżowych. Kwasy omega-3 wspomagają naszą odporność, dlatego niezwykle ważna jest ich suplementacja w okresie jesienno-zimowym. Objawami niedoborów omega-3 może być swąd skóry, łamliwość włosów i paznokci, zaparcia i wiele wiele innych.
Żelazo bardzo często kojarzone jest ze spożyciem czerwonego mięsa, słusznie, gdyż rzeczywiście czerwone mięso posiada go najwiecej, jednak w dobie dzisiejszej technologii żywienia, wiele produktów spożywczych jest fortyfikowanych żelazem, przez co wegetarianie śmiało mogą uzupełniać jego niedobór w innych produktach spożywczych. Mimo, ze u wegetarian nie obserwuje się olbrzymiego spadku ilości żelaza, jego suplementacja może znacznie przyczynić się do dobrego samopoczucia.
Należy pamietać, że każda dieta, niezależnie od tego czy jest ona wegetariańska, wegańska czy zwykła, powinna być różnorodna i zbilansowana. Wiele produktów roślinnych jest w stanie zaspokoić nasze dziennie zapotrzebowanie na witaminy, minerały i wartości spożywcze. Jest tak chociażby w przypadku białka, którego wszystkie rodzaje możemy zapewnić naszemu organizmowi poprzez produkty roślinne, jednak tylko w przypadku, w którym są one różnorodne. W przypadku pozyskiwania białka w diecie wegetariańskiej, istotne jest również by produkty, które spożywamy posiadały niewielką ilość szczawianów, co może pozytywnie wpływać na przyswajanie innych minerałów. Do takich produktów należą zielone warzywa takie jak kapusta, brokuły czy liście rzepy.