EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Wychowanie fizyczne w dzisiejszych czasach wydaje się tematem o wiele istotniejszym, niż było jeszcze 10 lat temu. Komputeryzacja społeczństwa wciąż postępuje, co przekłada się na zdrowie naszych pociech. Przekrzywione kręgosłupy od siedzącego trybu życia, obolałe karki i oczy od ekranów laptopów i smartfonów. Czas spędzany przed urządzeniami elektronicznymi, w porównaniu do ostatnich lat wydłużył się kosztem czasu spędzanego aktywnie. Lekcje wychowania fizycznego w szkołach to raptem trzy godziny tygodniowo, często o wiele za mało,by utrzymać siły witalne na odpowiednim poziomie. Warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do aktywności fizycznej. Przełoży się to na nawyki, charakter i jakość życia w przyszłości. Jakie sporty wybrać?
– Gry zespołowe bez wątpienia, poza wszelkimi korzyściami płynącymi z ciągłego bycia w ruchu, jak przy piłce nożnej, koszykówce czy piłce ręcznej, wnoszą do umysłu naszej latorośli o wiele więcej. Podczas takich aktywnych zabaw, dzieci uczą się przede wszystkim rywalizacji i przyjmowania porażki. Poza tym rozwijają również samodzielność, zdyscyplinowanie oraz śmiałość. Każdy sport, wymagający określonych schematów ruchowych, rozwija i udoskonala koordynację, przyczynia się do harmonijnego rozwoju organizmu pod kątem biologicznym, ale co najważniejsze – kształtuje zachowania społeczne. Badania naukowców z Queen’s University w Kanadzie dowodzą, iż sporty zespołowe, oczywiście ciągnące za sobą ryzyko kontuzji, jak większość sportów, wnoszą do życia dziecka o wiele więcej pozytywów, niż rzeczy negatywnych. Konkurencja, która towarzyszy im od samego początku, w większości przypadków jest zdrową, sportową rywalizacją, która przy dobrej dyrygencji trenera może być mocnym czynnikiem warunkującym naukę szacunku do przeciwnika, co później przekłada się na szacunek do drugiego człowieka. Pozytywne działanie sportów drużynowych ma największe znaczenie w wieku od 9 do 19 lat, jak twierdzi Jean Cote. Wykazano również, iż dzieci w takich dyscyplinach mają z reguły wyższą samoocene. Bycie częścią grupy nie zmusza ich do porównywania się do innego, konkretnego zawodnika, warunkuje bardziej myślenie o sobie jako o części systemu niż o jednostce.
– Pływanie może odgrywać kluczową rolę w rozwoju naszego dziecka, jeśli nie przejawia ono entuzjazmu w kierunku zajęć wychowania fizycznego. Nasze społeczeństwo, poza otyłością, boryka się z rosnącym odsetkiem wad postawy, już u najmłodszych. Na to zjawisko wpływ ma wiele czynników, najważniejsze zostały omówione wcześniej. Wady postawy mogą być następstwami poważnych skrzywień i dolegliwości związanych z kręgosłupem. U dzieci wyróżniamy trzy typy skrzywienia kręgosłupa:
Skolioza: Może być wadą wrodzona, jednak znakomita większość przypadków to skrzywienia samoistne, kształtujące się w trakcie życia dziecka. Skolioza, nazywana skrzywieniem bocznym, wbrew swojej nazwie jest skrzywieniem trójpłaszczyznowym. Polega na wyginaniu się kręgosłupa w łuki, najczęsniej w części lędźwiowej, piersiowej lub szyjnej. Powstaje zwykle w wieku między 6 a 24 miesiacem życia, 5 a 8 rokiem życia oraz 11 a 14, czyli w okresach, kiedy dziecko najszybciej rośnie. Objawami, które można dostrzec bez badań jest najczęściej wystawanie jednego barku do przodu i do góry, trudności w dopasowaniu odzieży, wystawanie do tyły jednej strony klatki piersowej, u dziewcząt cofnięcie jednej piersi, przez co wydaje się mniejsza.
Lordoza jest łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną. Jej przyczyną może być nadmierna ilośc tkanki tłuszczowej na brzuchu, słabe mięśnie, lub w wypadku dorosłych kobiet, zaawansowana ciąża. U dzieci częściej jest wynikiem krzywicy, gruźlicy, porażenia mięśni grzbietu, braku ruchu, poważnych obciążeń. W przypadkach skrajnych może dojśc do hiperlordozy, której towarzyszą objawy bólowe, która nierzadko musi być operowana.
Kifoza to również wygięcie łukowate, jednak w tył, na odcinku piersiowym. Osoby z kifozą wyglądają na mocno przygarbione, powstaje najczęściej w wyniku niebezpiecznego dźwignięcia poważnego ciężaru lub jest wynikiem krzywizny.
Jeśli u naszej pociechy występuje podejrzenie jednego z zaistniałych zjawisk, lub po prostu spędza dużo czasu w pozycji siedzącej, to w celu leczenia lub profilaktyki, za niemalże pewnik możemy uznać fakt, że ortopeda zaleci pójście na basen. Pływanie jest bardzo bezpiecznym sportem, w którym ciężko o urazy. Pomaga kształtować kręgosłup i koryguje wady postawy, wzmacnia serce i płuca. Naukę pływania można zacząć już w wieku niemowlęcym, gdyż dzieci czują się w wodze swobodnie i nie mają przed nią oporów, czynność pływania jest czymś instynktownym.
–Jazda na rolkach, jak się okazuje, jest jednym ze sportów, który najbardziej wszechstronnie rozwija zdolności motoryczne naszego malucha. Ponadto ma duży wpływ na budowanie świadomości własnego ciała, orientacji w przestrzeni i przewidywaniu zagrożeń. Podczas jazdy na rolkach spala się o wiele więcej kalorii niż na rowerze. Zacząć można już w 3 roku życia, jednak na specjalnym, dziecięcym sprzęcie. Należy pamiętać o kasku i ochraniaczach.
Uprawianie sportu od najmłodszych lat zapobiega otyłości oraz rozwija umysł i ukierunkowuje charakter. Sporty walki, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie uczą agresji a radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Jazda konna to świetna zabawa na świeżym powietrzu i budowanie od najmłodszych lat relacji ze zwierzęciem, taniec uczy śmiałości pewności siebie. Paleta możliwości jest niezwykle rozbudowana i warto, czasem metodą prób i błędów, sprawdzić, w czym nasz brzdąc będzie czuł się najlepiej.