Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Zdrowy kisiel? Siemię lniane

Nasiona lnu, nazywane potocznie siemieniem lnianym, można spotkać niemal w każdym sklepie. Są na tyle niepozorne, że zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Te drobne ziarenka można stosować w naszej diecie w różny sposób: Można je dodawać do kanapek czy jogurtów w postaci surowej, można też stosować zmielone nasiona lnu, można też z nich zrobić kisiel, który po dodaniu soków lub owoców stanie się znacznie lepszym następcą kisieli w proszku dostępnych w sklepach. A dlaczego warto urozmaicić swoją dietę nasionami lnu?

Len jest rośliną pochodzącą z Bliskiego Wschodu. Obecnie jest uprawiany w wielu innych częściach świata, w tym w Polsce. Jest wiele odmian tej rośliny, jednak w kwestii użytkowej można je podzielić na gatunki oleiste, których nasiona wykorzystywane są w kosmetyce i przemyśle spożywczym oraz włókniste, który służy produkcji materiału. Nasiona lnu są małe, ciemnobrązowe i płaskie. Po namoczeniu wodą pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu. Z nich wytwarzany jest olej lniany.

Właściwości siemienia lnianego znane były już w starożytności. Sam Hipokrates przepisywał nasiona lnu swoim pacjentom na różne dolegliwości układu pokarmowego, a w średniowieczu stosowano go nie tylko jako środek leczniczy, ale również kosmetyczny – zalecany był osobom, które zmagały się ze szpecącymi bliznami. Po zastosowaniu kuracji siemieniem lnianym następowało znaczne rozjaśnianie zmian skórnych.

Nasiona zawierają bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3, a ich zawartość można porównać do tej w rybach, a więc siemię lniane jest doskonałym uzupełnieniem diety dla wegetarian i wegan. Kwasy te przede wszystkim zmniejszają ryzyko zapadnięcia na wciąż niebezpieczną dla życia chorobę, jaką jest nowotwór. Dzięki niemu możemy uniknąć raka jelita grubego, płuc, piersi czy prostaty. Omega-3 jest też świetnym wsparciem dla organizmu w okresie częstych zachorowań: wspiera on układ odpornościowy, dzięki czemu śmiało możemy zastąpić rybami suplementy diet, które przyjmujemy w tabletkach. Kwasy te korzystnie wpływają również na wzrok: zapobiega chorobom oczu oraz korzystnie wpływa na siatkówkę oka oraz na mózg: wspomagają pamięć, koncentrację i poprawiają zdolności umysłowe, dlatego ryby do swojej diety powinny włączyć przede wszystkim kobiety w ciąży: dzieci nie tylko mają wyższy iloraz inteligencji, ale również lepszą koordynację ręka-oko. Kwasy Omega-3 mają również właściwości wygładzające skórę. Siemię lniane może okazać się pomocne przy diecie odchudzającej jest też źródłem błonnika rozpuszczalnego spowalniającego proces spalania węglowodanów, przez co dłużej czujemy się najedzeni i nierozpuszczalnego, który pomaga oczyszczać jelita i chroni jego ściany. Zawiera witaminę E wykazującą działanie antyoksydacyjne, przeciwmiażdżycowe, przeciwdziała stażeniu się organizmu i zapobiega zawałom serca. Kisiel z nasion lnu może być również dobrym lekiem w przypadku dolegliwości takich jak biegunka dzięki obecności lignanów, pomoże również w walce z nieżytem żołądka, dwunastnicy lub wrzodami. Zaparzany razem z miodem pomoże przy przeziębieniach, nawilżając błonę śluzową.

Siemię lniane, zarówno w diecie, jak i stosowane w postaci kosmetyków, jest w stanie poprawić wygląd. Choć pewnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to jednak jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów, dzięki czemu włosy są mniej łamliwe i nie wypadają. Odżywia skórę głowy i łagodzi wszelkie podrażnienia. Na stosowaniu nasion lnu skorzysta również skóra, która ma problemy z przesuszeniem i pękaniem.

Siemię lniane ma wiele zalet z których warto korzystać. Zwłaszcza, że włączenie go do swojej diety nie wymaga od nas wiele. Co więcej, jest to produkt bardzo tani, więc nie obciąży też naszej kieszeni. Warto jednak pamiętać, by sięgając po nasiona lnu wybierać te całe: im mniej przetworzone produkty tym lepiej! Jeśli wolimy tą drobniejszą formę, możemy zmielić je same: wystarczy do tego zwykły młynek do kawy. Wtedy będziemy mieli pewność, że zawierają one wszystko, co jest nam niezbędne.

Auto: kierownik    Data publikacji: 4 stycznia, 2018    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!