Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Bohaterowie na czterech łapach

14. czerwca jest Światowym Dniem Krwiodawstwa. Dniem, w którym przypominamy sobie, jak ważna może być ta jedna jedyna decyzja – zostaję dawcą. Oddając krew, ratujesz czyjeś życie. To zapewne już wiesz. Dla osób, które korzystają z tego wielkiego daru, jesteś bohaterem. Ale honorowym dawcą krwi może zostać także Twój czworonożny przyjaciel.

Potrącony przez samochód Fafik, Sonia, chorująca na hemofilię czy Puszek, zmagający się z chorobą odkleszczową. Dla nich, przetoczenie krwi lub osocza, może być niekiedy jedynym wyjściem. Tak też było z Milusiem – psem rasy labrador, cierpiącym na skazę krwotoczną. To właśnie jego imieniem nazwano pierwszy w Polsce, powstały w 2003 roku, Weterynaryjny Bank Krwi – miejsce, w którym mniejsi i więksi czworonożni bohaterowie oddają krew, ratującą życie swoich zwierzęcych braci. Miluś, oprócz krwi, otrzymał w prezencie kolejne 2 lata życia.

Początki zwierzęcego banku krwi sięgają lat 90. XX wieku. Został on utworzony w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku powstała tam organizacja Association of Veterinary Hematology and Transfusion Medicine, która wyznaczyła normy dla krwiodawstwa zwierząt na całym świecie. Zanim zaczęły pojawiać się weterynaryjne banki krwi, była ona bardzo rzadko wykorzystywana w leczeniu zwierząt. Jeżeli już zaszła taka konieczność, sięgano po krew przypadkowych zwierząt, co niestety wiązało się z ryzykiem zakażenia biorcy. Obecnie, dzięki instytucjom, które podejmują się tej inicjatywy, znane są historie psich i kocich dawców, a to eliminuje chore oraz słabe zwierzęta z możliwości zostania dawcą. Polski Bank Krwiodawstwa liczy obecnie ok. 250 dawców, z czego oddaje w nim krew ok. 100 psów i 20 kotów. Mimo że chętnych jest coraz więcej, to wciąż za mało. Najgorzej sytuacja wygląda wśród mruczków. Liczba zwierząt, które regularnie oddają krew potrzebną m. in. podczas przeprowadzania operacji, znacznie rośnie w Stanach Zjednoczonych.

Twój pupil również może zostać dawcą!

Aby Twoje zwierzę mogło pomóc w ten sposób innym zwierzętom, musi spełnić kilka warunków. Jest to bardzo ważne, aby pobieranie krwi odbywało się bezpiecznie, w sposób, nie zagrażający jego zdrowiu i życiu.

Pies musi:

* być zdrowy oraz nie zarażony szkodliwymi bakteriami i wirusami
* mieć aktualne wszystkie niezbędne szczepienia
* być regularnie odrobaczany
* być zabezpieczony przed pchłami i kleszczami
* ważyć powyżej 25 kg
* być pomiędzy 10 miesiącem, a 7 rokiem życia
* mieć spokojne usposobienie i dobrze znosić wizyty u weterynarza

Kot musi:

* być zdrowy oraz nie zarażony szkodliwymi bakteriami i wirusami
* mieć aktualne wszystkie niezbędne szczepienia
* być odrobaczony
* być zabezpieczony przed pchłami i kleszczami
* być nie zarażony FIV (niedobór immunologiczny) i FeLV (białaczka)
* być kotem nie wychodzącym z domu
* ważyć powyżej 4 kg
* być pomiędzy 10 miesiącem, a 7 rokiem życia
* mieć spokojne usposobienie i dobrze znosić wizyty u weterynarza

Jak przygotować swojego małego bohatera do zabiegu?

* przed pobieraniem krwi, zapewnij mu stały dostęp do świeżej i czystej wody
* zapewnij mu lekki posiłek na 4 godziny przed zabiegiem
* nie stresuj zwierzęcia!
* nie zmuszaj zwierzęcia do intensywnego wysiłku bezpośrednio przed zabiegiem
* w przypadku szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie oraz odrobaczania, odczekaj przynajmniej 7 dni
* w przypadku zabiegów chirurgicznych odczekaj przynajmniej 10 dni
* po przyjmowaniu antybiotyków oraz po przebytej ostrej chorobie odczekaj przynajmniej 2 tygodnie
* po wyleczeniu chorób zapalnych i uczuleniowych oraz po operacjach odczekaj przynajmniej 2 miesiące
* po przetaczaniu krwi i wyleczeniu z babeszjozy odczekaj przynajmniej 6 miesięcy

Jak wygląda zabieg?

Po wszystkich niezbędnych badaniach, za które oczywiście nie musisz płacić,Twój zwierzak otrzymuje łagodny środek uspokajający. Krew pobierana jest z tętnicy szyjnej przez ok. 20 minut – w zależności od ilości pobieranej krwi (u psów jest to z reguły ok. 450 ml, u kotów ok. 50 ml). To co niezwykle istotne, to Twoja obecność przy swoim podopiecznym, przez cały czas trwania zabiegu. W nagrodę psi lub koci bohater otrzymują 3 kg pysznej karmy i/lub preparaty przeciwko pchłom i kleszczom. Poza tym, kiedy zajdzie u niego potrzeba transfuzji, krew otrzymuje on poza kolejnością. Wiadomo jednak, że największym prezentem jest wdzięczność ocalonego zwierzęcia. Kolejny zabieg może być wykonany już po upływie 3 tygodni.

Co dzieje się z pobraną krwią?

Krew dostępna jest przez cały rok dla wszystkich weterynarzy z całego kraju. Najczęściej dawcy podpisują roczną umowę z Weterynaryjnym Bankiem Krwi. W tym czasie zwierzę oddaje krew od 6 do 10 razy. Aby otworzyć filię banku krwi, trzeba znaleźć przynajmniej 12 miejscowych dawców, współpracujących ze sobą przez cały rok.

Dzięki zwierzęcym bohaterom, lekarze mają dostęp zarówno do świeżej krwi pełnej, osocza, koncentratu czerwonokrwinkowego, koncentratu białek osocza oraz surowicy wykorzystywanej często w przypadku niedoboru przeciwciał oraz uodpornianiu zwierzęcia na niebezpieczne choroby zakaźne.

Honorowym Dawcą Krwi może zostać praktycznie każdy pies czy kot, który spełnia kilka warunków. Spojrzenia tych zwierzęcych bohaterów udowadniają, że to, co robią, jest bezcenne. Sam nie możesz zostać dawcą? A może kochasz zwierzęta i chcesz w jakiś sposób pomóc? Zaangażuj swojego czworonoga. To mały, nic Was nie kosztujący gest, który może uratować życie drugiej istoty.

Czy wiesz, że…?

* psy mają kilkanaście grup krwi (przy pierwszej transfuzji nie ma to większego znaczenia)
* po oddaniu znacznej ilości krwi, organizm zwierzęcia musi wytworzyć białko, które zwiększa jego odporność na choroby

Auto: kierownik    Data publikacji: 13 czerwca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!