Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Domowa oczyszczalnia powietrza

Niemal w każdym domu można znaleźć kolorowe kwiaty, które ozdabiają wnętrze i nadają mu bardziej przytulnego klimatu. Właściwie nie myślimy o tym, że nasze rośliny nie tylko wyglądają, ale również pomagają w oczyszczaniu powietrza i produkują tlen. Warto o tym pomyśleć, kiedy wybieramy rośliny do naszego domu, w tym również sypialni – wbrew teorii, że trzymanie roślin w tym akurat pokoju jest niezdrowe. Istnieją gatunki, które naprawdę warto w tam mieć ze względu na to, że doskonale filtrują i nawilżają powietrze.

Aloes zwyczajny, jak się okazuje, nie tylko idealnie sprawdza się w medycynie naturalnej, ale również jako roślina ozdobna, która oczyści powietrze z toksycznych substancji takich jak benzen czy znajdującego się między innymi w lakierach do paznokci czy antyperspirantach formaldehydu, który ma działanie bakteriobójcze, jednak w dużych stężeniach jest toksyczny. Aloes to roślina, która lubi słońce, więc najlepszym miejscem dla niej będzie parapet.

Fikus jest to popularna roślina, pochodząca z Afryki, Azji i Australii, która również świetnie oczyści powietrze z formaldehydu i tlenku węgla. Są to rośliny, które świetnie będą rosnąć przy oknach. Z wielu gatunków najbardziej popularny i zarazem najładniejszy jest fikus sprężysty. Na tę roślinę potrzeba nieco więcej miejsca, ponieważ rośnie nawet do 2 m.

Skrzydłokwiat również sprawdza się w oczyszczaniu powietrza z formalhedydu, ale także z acetonu, który jest składnikiem między innymi zmywaczy do paznokci, farb, czy trójchloroetylenu wydzielanego nawet przez drukarki i monitory. Dodatkowo liście tej rośliny wydzielają przyjemny zapach. Sprawdzi się u osób, które nie mają „ręki” do kwiatów. Dobrze znosi suche powietrze i małą ilość światła.

Palma nie tylko oczyszcza powietrze z formaldehydu, amoniaku i benzenu, ale również doskonale nawilża powietrze. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku fikusa, potrzeba na nią dużo miejsca. Palma Areka jest mniejsza, jednak wymaga więcej światła i wody.

Paprocie podobnie jak palmy, nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn, ale również je nawilżają. A trzymane w pomieszczeniach, gdzie znajduje się telewizor lub komputer, dodatkowo usuwają szkodliwe promieniowanie. W utrzymaniu są już troszkę bardziej wymagające: lubią dużą wilgoć i zacienione miejsca, z dala od rozgrzanych grzejników.

Jedną z najbardziej polecanych roślin jest pochodząca z Afryki dracena, dla której najlepszym miejscem będą te koło okien, lubi też wilgoć, dlatego warto często ją zraszać. Przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się swoimi właściwościami bakteriobójczymi. Ponadto pochłania również m.in. ksylen, benzen i tlenek węgla. Jest to jedna z najbardziej oczyszczających powietrze roślin, przy czym najbardziej popularną jest odmiana draceny wonnej.

Mimo swojej złej sławy, w pokojach sprawdzi się również bluszcz, który wcale nie musi być chwastem, a traktowany jako roślina ozdobna nie przysporzy trudności w uprawie. Eliminuje związki takie jak benzen, tlenek węgla, formaldehyd, nawilża także powietrze.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się storczyki, co również korzystnie wpływa na stan powietrza w naszych mieszkaniach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden rodzaj: Dendrobium. Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak dimetylobenzen stosowany w rozpuszczalnikach i przy produkcji sztucznych tworzyw.

Podobnie zielistka świetnie filtruje i nawilża powietrze. Usuwa substancje takie jak tlenek węgla, benzol, azot i związki metali ciężkich. Tak jak paprocie, zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to wytrzymała roślina, która może sprawdzić się u osób, które mają tendencję do zapominania o swoich kwiatach. Dobrze zniesie zarówno obfite nasłonecznienie jak i półcień.

Rośliny, które wybieramy do naszych domów mają przede wszystkim odpowiadać naszej estetyce. Warto jednak również pomyśleć o dobroczynnych właściwościach, którymi mogą się z nami podzielić. Taki miniogródek na parapecie może stanowić idealny filtr powietrza nie tylko przed typowymi zanieczyszczeniami, ale również przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Gatunków roślin, które sprzyjają człowiekowi jest bardzo wiele i trudno je wszystkie wymienić. Daje to natomiast możliwość ogromnego wyboru, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, aby pasowało do wystroju wnętrz. Kwiaty sprawią, że nasze mieszkania staną się miejscem, w którym przyjemnie, a przede wszystkim porządnie można odpocząć.

Auto: kierownik    Data publikacji: 25 sierpnia, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!