Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Domy pasywne – jak to działa?

Każdy z nas wie jak wysokie mogą być rachunki, zwłaszcza te, które przychodzą w okresie jesienno-zimowym, gdy grzejemy nasze mieszkania. Pojawiają się nie tylko koszty utrzymania ciepła w naszych domach, ale również problem z emisją szkodliwego dymu z komina, czy zużywanie nieodnawialnych źródeł energii. Niemieccy naukowcy postanowili wyjść na przeciw temu problemowi i to właśnie oni stworzyli projekt domu pasywnego – budynku niemal samowystarczalnego energetycznie.

Budownictwo pasywne jest niezwykle wymagające. Aby prawidłowo pełniło swoją funkcję należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak działka, na której ma być postawiony dom – nie może być ona zacieniona, gdyż promienie słoneczne stanowią jedno ze źródeł energii: zarówno dzięki panelom słonecznym jak i dzięki usytuowanym na południu oknom, przez które dociera ciepło. Okna również nie mogą być zbyt duże ani zbyt małe, gdyż to powoduje późniejsze zapotrzebowanie na dostarczanie energii cieplnej w inny sposób. Zarówno okna jak i drzwi muszą spełniać odpowiednie wymagania odnośnie przepuszczalności powietrza, a tym samym niekontrolowanego obniżania się temperatury w budynku. Przy projektowaniu domu pasywnego trzeba trzymać się zwartej, prostej bryły, która umożliwia utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz. Niezbędna jest również odpowiednia izolacja ścian.

Skutkiem tych wszystkich wymagań jest wysoki koszt budowy takiego domu – około 20% większy niż przy budowie domów tradycyjnych. Być może nie przekonuje również fakt, że inwestycja ta zwraca się dopiero po około 30 latach użytkowania. Sprawia to, że tego rodzaju budownictwo nie są popularne w Polsce. Certyfikowanych jest 12 budynków, z czego 6 to domy jednorodzinne. Dla porównania, w Niemczech jest 3720 takich budynków, w Austrii 685 a w Wielkiej Brytanii 271. Powodem może być również to, że budownictwo pasywne w Polsce jest bardziej wymagające niż w Niemczech za sprawą ostrzejszego klimatu.

Czemu jednak warto przekonać się do domów pasywnych?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że budownictwo pasywne nie jest tym samym, co domy energooszczędne – te pierwsze są w stanie zaoszczędzić ok 50% energii więcej. Z racji niemal całkowitej samowystarczalności koszty utrzymania takiego domu znacznie się obniżają. Pomagają w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawców energii, nie mają zapotrzebowania na nieodnawialne źródła energii takich jak gaz czy drewno, a tym samym przyczyniają się do dbania o środowisko.

W domach pasywnych chodzi głównie o utrzymanie stałej, odpowiedniej dla człowieka temperatury. Uzyskiwane jest to między innymi za pomocą dostarczania świeżego powietrza podziemnymi tunelami, co pozwala na wstępne ocieplenie go do 5ºC, nawet w czasie zimy. Dodatkowo odpowiednie systemy są w stanie zapewnić wymianę cieplną między „starym”, usuwanym z wnętrza domu powietrzem, a świeżym, przy czym metoda ta skuteczna jest aż w 80%. Ciepło emitują również urządzenia elektryczne w domu a nawet człowiek. Do podgrzewania wody służy energia wytwarzana przez panele słoneczne oraz turbiny powietrzne. To wszystko sprawia, że dodatkowy udział energii doprowadzany przez dostawców jest wręcz znikomy, co jednocześnie skutecznie obniża rachunki. Co więcej, domy wyposażone są w mechaniczną wentylację, która bez przerwy dostarcza do środka świeże powietrze. Odprowadzana jest również wilgoć, która może okazać się wręcz szkodliwa – przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów mogących wywołać takie choroby jak zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, wywoływać również bóle mięśni i stawów. Dodatkowo, odpowiednia izolacja sprawi, że nasz dom stanie się azylem od wszelkiego rodzaju hałasów dobiegających z ulicy. Jak wiadomo, hałas również ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a każdy z nas chciałby móc zasnąć w ciszy i spokoju, nie dręczony żadnymi nadprogramowymi dźwiękami. Dobry sen jest podstawą naszego zdrowia.

Budownictwo pasywne jest niezwykle wymagające i bardzo kosztowne. Jest jednak środkiem nie tylko prowadzącym do przyszłych oszczędności na rachunkach za zużytą energię, ale również miejscem korzystnie wpływającym na nasze zdrowie. Nie bez powodu tego typu budownictwo jest tak popularne w Niemczech. Przynosi ono wiele korzyści. Nie tylko finansowe, ale również środowiskowe i zdrowotne.

Auto: kierownik    Data publikacji: 28 sierpnia, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!