Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Drzewa prosto z laboratorium

Hiszpańscy naukowcy długo zastanawiali się nad tym problemem. Szukali złotego środka, dzięki którym stare lasy ocaleją, a popyt na drewno zostanie całkowicie zaspokojone. I w ten właśnie sposób powstało oxytree. Drzewo tlenowe, które jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby rynku wymagającego drewna.

Oxytree jest hybrydą dwóch gatunków roślin: Paulowni Elongatuz i Paulowni Fortunei. Na skutek tego połączenia powstało drzewo, które rośnie w niezwykle szybkim tempie, a do tego jest również odporne na choroby, inwazje szkodników, jest nawet w stanie dostosować się niezbyt korzystnych warunków klimatycznych. Prawdą jest, że potrzebuje bardzo dużą ilość wody do wzrostu, jednak problem ten w pewien sposób rozwiązuje rozbudowany system korzeni, który może sięgać w głąb nawet do 9 metrów. Takie korzenie pełnią również funkcję stabilizatora na terenach zagrożonych osunięciem. W ciągu 4 lat od posadzenia sadzonki drzewo może osiągnąć wysokość nawet 16 m. Jego liście z całą pewnością można przyrównać do niedużych parasoli. Są naprawdę ogromne, i to głównie dzięki temu są w stanie produkować tak dużą ilość tlenu, niwelując tym samym obecność dwutlenku węgla w powietrzu. Nie jest to jedyna zaleta oxytree. Drewno z tego szybko rosnącego drzewa określane jest mianem „drewnianego aluminium”. Jest ono niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a także o 1/3 lżejsze od standardowych surowców, z których wytwarzane są meble. Co więcej, raz ścięte drzewo odrasta i będzie jeszcze odrastać po kolejnych czterech ścięciach. To sprawia, że stare lasy i drzewa, które do wzrostu potrzebują dziesiątek, a nawet setek lat, a raz ścięte znikają raz na zawsze, mogą czuć się bezpieczne. Okazuje się, że drewno z oxytree jest również dobre na opał, co jest o tyle ważne, że w tradycyjnych piecach to właśnie to paliwo jest obecnie najczęściej wykorzystywane. To wszystko sprawia, że drzewo tlenowe można wykorzystać w 100%.

Dodatkowo, producent zapewnia, że drzewo to nie będzie miało inwazyjnego wpływu na lokalne środowisko. Co prawda, kwitnie ono różowymi kwiatami i owocuje raz w roku, jednak nasiona te są bezpłodne. Rozmnażanie hybrydy jest możliwe jedynie w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że oxytree zniszczy naszą lokalną florę. Wciąż jednak drzewo to budzi kontrowersje. Konserwator przyrody, Andrzej Szweda-Lewandowski twierdzi, że istnieje ryzyko dominacji drzewa tlenowego nad rodzimymi gatunkami roślin, objawiającą się przed zwycięstwo w konkurencji o miejsce, światło i wodę.

Jeden z importerów oxytree twierdzi, że w Polsce jest już 30 tysięcy sadzonek tego drzewa. Z całą pewnością wśród wielu ludzi wzbudziły one zachwyt, jednak również niepokój. Wszystko przez to, że do tej pory nie przeprowadzono badań, dzięki którym moglibyśmy przewidzieć jak wielki wpływ na środowisko będą miały drzewa tlenowe. Czy tak rozległy system korzeni będzie możliwy do usunięcia w razie potrzeby? Należy pamiętać, że historia zna przypadki, gdzie roślina, która miała być rozwiązaniem wielu problemów, okazała się szkodliwa. Powszechnie znany Barszcz Sosnowskiego miał być łatwą w uprawie i wydajną rośliną pastewną. Okazało się jednak, że jej parzące właściwości są szkodliwe dla ludzi. Było jednak już za późno, aby roślinę wyplenić. Coraz to nowe skupiska pojawiają się w rozmaitych, najmniej oczekiwanych miejscach, stwarzając zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Wiele osób o tym pamięta i obawia się, że historia z oxytree może skończyć się podobnie.

Brak badań na temat zachowania roślin w polskim środowisku na pewno budzi wiele wątpliwości. Nie znaczy to jednak, że oxytree może stać się kolejną plagą. Być może jest to przełom, który zapewni nam więcej czystego powietrza, a przede wszystkim zahamuje masowe wycinki lasów, które są przecież tak bardzo potrzebne. Drzewa tlenowe mogą okazać się idealnym rozwiązaniem, jednak, tak, jak do wszystkiego, trzeba podejść do nich z rozsądkiem. Przekonać się, czy na pewno są tak dobre, jak zapewniają nas producenci. Jeśli tak: być może nasza przyszłość nie będzie taka ponura, jak może wydawać się w tej chwili.

Auto: kierownik    Data publikacji: 5 maja, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!