EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Dawniej nasz kraj słynął z gęstych, nieprzebytych lasów, puszcz i borów. W pewnym sensie nadal tak jest. Chociaż jest ich znacznie mniej niż dawniej, to jednak wciąż możemy poszczycić się przepięknymi, leśnymi krainami, zwłaszcza na Mazurach. Bujną zieleń i wysokie, stare drzewa znajdziemy także i w innych częściach naszego kraju. Wśród nich możemy z całą pewnością umieścić Lasy Janowskie, które zdecydowanie można nazwać pomnikiem dawnych, dzikich, polskich borów.
Obejmujące część Kotliny Sandomierskiej i będące zachodnim fragmentem Puszczy Solskiej, Na Lasy Janowskie składają się między innymi Park Krajobrazowy, Leśny Kompleks Promocyjny oraz liczne rezerwaty. Stanowią jeden z piękniejszych kompleksów leśnych w naszym kraju. Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie powstał w 1994 roku.10 lat wcześniej został założony Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Powierzchnia Parku Krajobrazowego obejmuje 39,1 tysięcy hektarów. Leśny Kompleks Promocyjny Lasów Janowskich obejmuje 31 622 hektary i mieści się w zachodniej części dawnej Puszczy Solskiej, która połączona była z leżącą na zachód od Sanu Puszczą Sandomierską. Puszcza Solska i Sandomierska zostały rozdzielone na skutek intensywnych wyrębów lasów, które miały na celu utworzenie miejsca pod kolejne osady. Same Lasy Janowskie obejmują aż 124 tysiące hektarów i są zaliczane do najbardziej rozległych w Polsce. W samym Leśnym Kompleksie Promocyjnym siedliska borowe zajmują ok 85% powierzchni, cała reszta to obszary leśne. To, co wyróżnia Lasy Janowskie to niezwykła flora, obejmująca ok 800 różnych gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich znajdują się również gatunki chronione, takie jak widłak spłaszczony, podkolan biały czy kruszczyk szerokolistny. Wśród drzew dom swój znalazło ok 150 rzadkich gatunków ptaków, między innymi bocian czarny, bielik, orlik krzykliwy i głuszec.
W samym Leśnym Kompleksie Promocyjnym znajdziemy aż 6 różnych rezerwatów przyrody. Będzie to między innymi leśno – florystyczny rezerwat „Jastkowice”, utworzony w 1959 roku, chroniący między innymi dwustuletnie jodły, lipy oraz dęby, a także lilię złotogłów czy żywiec gruczołowaty cebulkowaty. Innym rezerwatem jest, obejmujący fragmenty borów jodłowych, „Szklarnia”. Tam pod ochroną znajduje się bagno śródleśne, jodły pospolite, buka pospolitego, przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy również mrówki rudnice. Możemy się natknąć również na wilki i jelenie. We wsi o tej samej nazwie powstała ostoja konika biłgorajskiego. „Imielty Ług” to rezerwat leśno – torfowiskowy, który tworzą, stopniowo zrastające się, dwa bagniste akweny, które miejscami przechodzą w torfowiska wysokie. Tutaj możemy spotkać żurawie, a także objętego ochroną bąka. W rezerwacie tym rosną rosiczki, widłaki i grążele żółte.
Lasy Janowskie są świadkami historii. Stare drzewa wciąż pamiętają bitwę, jaka rozegrała się między partyzantami a wojskami niemieckimi, na Porytowym Wzgórzu w 1944 roku. Bitwa ta została uznana za jedną z największych bitew partyzanckich na ziemiach polskich. Nam przypominają o tym liczne pomniki i wojenne groby. Teren ten został objęty ochroną i tworzy rezerwat leśno – historyczny „Lasy Janowskie”. Wśród lasów i borów znajdują się również liczne osady, w których można odczuć wstrzymanie czasu. Możemy obejrzeć tam stare, drewniane domy, kapliczki i przydrożne, charakterystyczne krzyże.
W Lasach Janowskich można poczuć prawdziwą moc pierwotnych borów i lasów, które teraz stanowią schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym również tym zagrożonych. Lasy Janowskie oferują niezwykłe widoki na spokojne stawy, gdzie przy odrobinie cierpliwości można wypatrzeć śmieszki i świergotki, lasy stanowią prawdziwy raj dla grzybiarzy, znajdzie się coś również dla zagorzałych historyków. Jest to idealne miejsce na spacer, wyprawę rowerową. Jest też dużym wyzwaniem. Dlatego wybierając się na wycieczkę do Lasów Janowskich nie zapomnijmy o mapie i kompasie, by nie zgubić się w zielonym, rozległym labiryncie drzew.