Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Dziś Dzień Dziecka!

Z okazji Dnia Dziecka, przygotowaliśmy artykuł na temat Eko-zabawek. To temat, który zainteresuje nie tylko dorosłych, ale i naszych najmłodszych czytelników. Drodzy rodzice, może z okazji święta swoich pociech, podarujecie im coś specjalnego? 🙂 A Wam, małym Eko Klubowiczom, życzymy samych cudowności, mnóstwa prawdziwych przyjaciół, dobrych stopni w szkole i spełnienia najskrytszych marzeń!

Z okazji urodzin, świąt, dnia dziecka czy za dobre stopnie w szkole… pretekstów, aby porozpieszczać swoje dziecko prezentami jest wiele. Chcemy sprawić mu radość. Nic dziwnego. Widok uśmiechniętej twarzy własnej pociechy jest bezcenny. Na co dzień otaczamy nasze dzieci troską, staramy się, aby niczego im nie brakowało. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że mięciutki pluszowy miś czy kolorowe klocki, mogą okazać się bardziej niebezpieczne niżbyśmy przypuszczali.

Na co zwracasz uwagę przy zakupie zabawek? Na to, by były one dostosowane do wieku malucha – np. nie zawierały drobnych, mogących łatwo poddać się działaniom małych rączek, elementów, które następnie często lądują w ustach i uszkach. Starasz się zminimalizować ryzyko połknięcia do minimum. To dobrze. Ale czy zwracasz uwagę na materiał, z którego dany przedmiot został wykonany? Kusi Cię wielobarwność zabawek, ich śmieszne kształty i dźwięki, które z siebie wydają. Jednak w pierwszej kolejności powinieneś skupić swój wzrok na opakowaniu i metce – wszelkiego rodzaju atesty są mile widziane. Zapewnią Cię one o bezpieczeństwie zabawki, zmniejszą ryzyko wyrządzenia przez nią szkody – nie tylko zdrowotnej, ale także tej, zagrażającej środowisku naturalnemu.

Główną cechą powszechnie dostępnych zabawek, narażającą nas na niebezpieczeństwo, jest ich łatwopalność. Oczywiście, dotyczy ona również drewnianych zabawek. Wydawać by się mogło, że drewniana zabawka to najlepsza opcja… tak, ale wielu producentów, podczas wytwarzania, zanieczyszcza je groźnymi substancjami, tj. nikiel oraz węglowodory aromatyczne. Dlatego, tak istotne jest czytanie składów. Cały szereg chemicznych dodatków – ołowiu, substancji zapachowych oraz barwników azotowych – może wywoływać zatrucia, alergie, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór w przyszłości. Oprócz tego, mogą zawierać formaldehydy, będące składnikami wielu klejów, podrażniających drogi oddechowe.

W zabawkach plastikowych zagrożenie stanowi bisfenol A. Doprowadza on bowiem do zaburzeń gospodarki hormonalnej, przyczyniając się tym samym do przedwczesnego dojrzewania płciowego. Jest poważną przyczyną bezpłodności, zwiększa ryzyko chorób nowotworowych oraz schorzeń wątroby. Innymi substancjami odpowiedzialnymi za problemy zdrowotne są ftalany.

Aby być pewnym, że wybór zabawki dla Twojego dziecka będzie korzystny dla jego zdrowia, zwracajmy uwagę na oznaczenia: CE – zapewniający, że produkt jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa określonymi przez Unię Europejską; Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny; oznaczenie TUV, gwarantujące, że zabawka wykonana jest z substancji bezpiecznych dla środowiska; FSC, informująca o materiałach, pochodzących z lasów gospodarczych oraz PEFC – przedmiot wykonany z surowców drewnopochodnych, pozyskanych z certyfikowanych obszarów leśnych. Jakie zabawki będą więc zgodne z normami, warunkującymi zdrowie i bezpieczeństwo dziecka oraz ich ekologiczną formę? Najlepiej te, wykonane z miękkich naturalnych tkanin oraz sprawdzone zabawki drewniane. Są one o wiele trwalsze, przyjemniejsze w dotyku, a przede wszystkim dające gwarancję, że nie wyrządzą nikomu krzywdy. Ich niewątpliwie ważną zaletą jest pobudzanie umysłu dziecka do kreatywnego myślenia, gdyż w większości nie narzucają formy ich wykorzystania. Ekologiczne materiały są przyjazne nie tylko dziecku, ale i środowisku naturalnemu. Niestety tego typu wyroby są często znacznie droższe od popularnych plastikowych odpowiedników. Ich wysoka jakość, certyfikaty, bezpieczeństwo stosowania potwierdzone badaniami znaczącą podwyższają cenę. Jednak czy nie lepiej wybrać dwie droższe zabawki od pięciu tańszych i bardziej szkodliwych? Pamiętajmy, że im mniej dziecko ma rzeczy, z których może korzystać, tym więcej kreatywności musi włożyć w ich wykorzystywanie. Podstawą w zabawkach eko jest możliwość ich przetwarzania – fundament stanowią tu więc takie materiały jak drewno, tektura, włókna bambusa, ewentualnie biodegradowalny plastik oraz materiały z kontrolowanych upraw czy niewielkich, lokalnych pracowni. Wybierając tego typu przedmioty, wspomagamy Matkę Naturę i uczmy nasze dzieci odpowiedzialności.

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w samodzielne montowanie zabawek – nawet zwykły papierowy karton czy skrawki bawełnianego materiału mogą stanowić idealny impuls dla malucha, aby z przyjemnością zabrał się za tworzenie własnego statku kosmicznego czy istoty, którą podsuwa mu wyobraźnia. Przy okazji nie marnujemy resztek materiałów, które z reguły wyrzucamy na śmietnik. Taką samą rolę odegrają różnego rodzaju przybory artystyczne. Uczysz więc swoje dziecko troski o środowisko w kreatywny sposób. Zabawki wyższej jakości, solidnie wykonane, mogą zostać przekazane młodszemu dziecku. Co jeszcze możesz zrobić dla swojej pociechy? Angażuj ją w gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zainwestuj też w przedmioty, pozwalające na obserwację przyrody, tj. jak mikroskopy, lupy, lornetki, praski do suszenia liści i kwiatów.

Eko-zabawki to nie tylko ekologiczne materiały, z których są wykonane. To nie tylko bezpieczeństwo ich stosowania. To także inspirowanie do poszukiwań, wzbudzania zainteresowania przedmiotem, wspomaganie rozwoju intelektualnego dziecka, edukacja i kreatywne spędzanie czasu.

Auto: kierownik    Data publikacji: 1 czerwca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!