EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Imbir – nie tylko przyprawa
Imbir – roślina, którą zna prawie każdy. Nieodłącznie kojarzy się ciasteczkami popularnymi a Ameryce lub daniami azjatyckimi. Nie dzieje się tak bez powodu. W kuchni azjatyckiej korzeń ten dodawany jest do wielu potraw, nie tylko z powodu wyrazistego smaku, ale również dzięki swoim właściwościom.
Dokładne pochodzenie tej rośliny nie jest znane do dzisiaj. Wiadomo jednak, jest ona jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie, a w Europie pojawiła się dzięki Krzyżowcom, którzy sprowadzili ją do nas z Ziemi Świętej. Średniowieczna Europa poznała zdrowotne właściwości imbiru dzięki perskiemu lekarzowi – Awicennie. Tutaj najwcześniej zainteresowali się nią Anglicy, gdzie według nich miała chronić przed dżumą. W Polsce imbir stał się przyprawą do niektórych tradycyjnych dań. Obecnie uprawiany jest między innymi na Jamajce, w Chinach, Indiach i Australi. Jest powszechnie dostępny i coraz tańszy. Warto skupić się na nim nie tylko ze względu na wyrazisty smak, ale również na jego niezwykłe właściwości.
Przyprawa ta kojarzy się przede wszystkim z właściwościami rozgrzewającymi, dzięki czemu, również dzięki działaniu odkażającemu i przeciwzapalnemu, pomaga przy przeziębieniach i grypie. Dodatkowym atutem przy tych chorobach jest działanie przeciwgorączkowe dzięki zawartym w korzeniach imbiru olejkom. Badania dowiodły, że jest skutecznym środkiem w walce z bakteryjnym zakażeniem dróg oddechowych. Imbir może też pomóc astmatykom, ułatwiając oddychanie, współdziałając z lekami, które rozluźniają mięśnie gładkie dróg oddechowych.
Imbir wspaniale się sprawdza nie tylko przy dbaniu o układ oddechowy, ale również trawienny. Podobnie jak zwalcza bóle gardła, radzi sobie z bólami brzucha, wspomaga trawienie, przeciwdziała również nudnościom i wymiotom, dzięki czemu jest dobrym środkiem na chorobę lokomocyjną. Niweluje ryzyko powstawania wrzodów żołądkowych, wpływa na ochronę wątroby, pomaga również na wzdęcia, działa rozkurczowo i żółciopędnie, co zapobiega tworzeniu się złogów cholesterolowych w pęcherzyku i drogach żółciowych. Jest więc idealną przyprawą dla osób, które mają problemy ze „złym” cholesterolem. Dodatkowo poprawia krążenie krwi, zapobiega zlepianiu się płytek krwi, co jest przyczyną powstawania zakrzepów, nie tylko groźnych dla zdrowia, ale również dla życia. Poprawiając ukrwienie mózgu wpływa korzystnie na koncentrację, pomoże również osobom cierpiącym na częste migreny, zmniejszając ich intensywność i częstotliwość, łagodzi również bóle miesiączkowe. Imbir sprawdzi się również u miłośników kawy – odrobina sproszkowanego imbiru w napoju zniweluje jej szkodliwe właściwości.
Ponad to imbir może również pomóc w odchudzaniu. Przyspiesza metabolizm i pobudza enzymy trawienne, co pomaga organizmowi w przyswajaniu dobrych składników i pozbyciu się tych nieodpowiednich. Dzięki zwartości kapsaicyny, która odpowiada za ostry smak tej przyprawy, będącej również przyczyną wzrostu tempretatury ciała, organizm spala więcej kalorii, dzięki czemu odchudzanie przynosi lepsze efekty. Jest on również składnikiem wielu leków przeciwreumatycznych, może być również stosowany jako okład w postaci plastrów na miejsca dotknięte stanem zapalnym. Co więcej, udowodniono, że imbir może również zapobiegać nowotworom.
Imbir jest stosowany również w kosmetyce. Jest składnikiem między innymi odżywek do włosów, ponieważ zapobiega starzeniu się skóry głowy, dzięki czemu włosy są gęste i mocne. Co więcej, pomaga uporać się ze zmorą wielu kobiet – cellulitem. Jest też podstawą wielu perfum. Ma właściwości odświeżające, co doskonale wpływa na jamę ustną.
Właściwości tej egzotycznej rośliny sprawiają, że powinna ona na stałe zagościć w naszym jadłospisie, głównie w okresie jesienno-zimowym. Z całą pewnością imbir jest znacznie smaczniejszy niż suplementy diety, które możemy kupić w aptece. Co więcej, jest środkiem całkowicie naturalnym i nie narażamy się na zawarte w suplementach diety związki chemiczne, które prócz tego, że mogą nam pomóc – również szkodzą. Nikt z nas nie lubi być chory, a zdecydowanie warto walczyć z przeziębieniem naturalnymi metodami – zwłaszcza, gdy działają one na nas nie tylko w tym jednym celu, ale wpływają na cały organizm, poprawiając jego ogólny stan.
Agnieszka