Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Matcha – najzdrowsza herbata na świecie

Wszyscy znają cudowne właściwości zielonej herbaty. Kubek naparu z zielonych liści pomaga się uspokoić, wspiera trawienie, obniża ciśnienie krwi. Poza tym jest również niezwykle smaczna. Jej zdrowotne działanie było znane już dawno temu, jednak na szczególną uwagę zasługuje jedna odmiana: herbata Matcha, która uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie.

Matcha jest tym rodzajem napoju, który wykorzystywany jest podczas ceremonii parzenia herbaty, która odgrywa bardzo ważną rolę w japońskiej kulturze. Stanowiła nie tyle spotkanie towarzyskie, co duchowe przeżycie.

Matcha to specjalny gatunek zielonej herbaty. Liście zbierane są z krzewów, które rosną pod ocieniającymi je bambusowymi matami – dzięki temu zawierają znacznie wyższą zawartość chlorofilu niż inne gatunki. Zbierane są tylko najlepsze, najmłodsze i miękkie liście, które następnie są mielone na proszek. Herbata ta nie nie jest dostępna w formie suszonych liści. Taki proces produkcji Matchy stosowany jest w Japonii od XVI wieku i nie został zmieniony aż do dnia dzisiejszego. To jednak nie Japonia jest kolebką Matchy. Mieliło się ją w Chinach już w X wieku i to właśnie stamtąd przywędrował do Kraju Kwitnącej Wiśni. Najwyższej jakości Matcha produkowana jest w Nishio oraz Uji. Tajwan i Chiny również zajmują się produkcją tego rodzaju herbaty, ale nie może się ona równać z tą japońską. Z racji tego, że liście są starte na pył, możliwe jest całkowite przyswojenie substancji odżywczych, które są zawarte w herbacie. Gdy parzymy liście, wiele z nich zostaje właśnie w suszu.

Dobra Matcha ma słodki, roślinny smak i zapach. Zawdzięcza go wysokiej zawartości aminokwasu L-teaniny. Substancja ta działa podobnie jak kofeina, z tą różnicą, że energię uwalnia stopniowo, co pozwala na uniknięcie gwałtownego spadku sił. Jeżeli natomiast przedłuży się proces parzenia naparu do 5 – 8 minut, ten sam aminokwas będzie wykazywać właściwości odprężające, zmniejszy stres i niepokój. Matcha jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów w postaci chlorofilu. Zwiera go nawet 137 razy więcej niż zwykła zielona herbata. Zapobiega on rozwojowi wolnych rodników w organizmie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy oraz groźnych chorób nowotworowych. Matcha przydaje się również podczas wszelkiego rodzaju diet odchudzających, ponieważ wpływa ona na poprawę metabolizmu

Matcha sprawdza się nie tylko jako herbata, ale również będzie świetnym dodatkiem do koktajli czy smoothie. Można również przyrządzić matcha latte czy herbatę matcha z dodatkiem mleka. W jakiej postaci nie byłaby spożywana, efekt będzie zawsze ten sam – będziemy czuć się znacznie lepiej, a ryzyko różnego rodzaju groźnych chorób zostanie zminimalizowane. Warto się skusić choćby przez wzgląd na oryginalny smak, który tak bardzo różni się od innych zielonych herbat.

Auto: kierownik    Data publikacji: 27 października, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!