Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Pies, kot… a może szczur?

Gdy słyszy się słowo „szczur” trudno powstrzymać się przed wzdrygnięciem. W końcu całkiem słusznie kojarzą się z brudnymi śmietnikami i kanałami, różnymi chorobami, śmiertelnie groźnymi dla człowieka i szkodami, które mogą wyrządzić. Przy wyborze domowego pupila mało kto pomyśli właśnie o takim rodzaju zwierzęcia. Niemal zawsze w pierwszej kolejności jest kot lub pies, następnie świnki morskie i chomiki. A szczur? Szczur również może okazać się najlepszym przyjacielem człowieka.

Gryzonie te zostały udomowione około 100 lat temu. Nie dzieli się ich na rasy, jak w przypadku psów i kotów, ale możemy wyróżnić kilka odmian. Odmiana dumbo prawidłowo kojarzy się z tym sympatycznym słonikiem z bajki. Szczury te mają duże, okrągłe uszy osadzone po bokach głowy, gdzie w „standardowych wersjach” uszka są mniejsze i znajdują się nieco wyżej. Pod względem sierści wyróżniam rexy, które mają bardziej sztywną, pokręconą sierść i wąsy. Velveeten są bardziej gładkie, włosy są dłuższe i bardziej pofalowane. Sczury fuzz są właściwie łyse, porośnięte jedynie delikatnym meszkiem, Gryzonie satin mają standardową, chociaż bardziej błyszczącą i miękką sierść. Szczurki domowe nie występują jedynie w kolorze białym. Mogą mieć łatki, mogą być również beżowe, czarne i wiele, wiele więcej.

Nie od dziś wiadomo, że szczury to niezwykle inteligentne stworzenia. Udomowione, podobnie jak nasze czworonożne pupile, są w stanie reagować na imię i przybiegać, gdy się je zawoła. Można również nauczyć je wielu sztuczek, jeżeli ma się taką chęć. Choć wydaje się to mało wiarygodne, to jednak taki szczurek jest w stanie odwdzięczyć się za ofiarowaną mu miłość. Nie można im również zarzucić braku higieny. Gryzonie te dbają o swoje futerka z równie dużym zaangażowaniem co mruczki, które przecież słyną ze swojego zamiłowania do zachowania czystości. Wina za brzydki zapach leży tylko i wyłącznie po stronie właściciela, który zaniedbał klatkę, w której mieszkają jego zwierzęta. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie szczurków przynajmniej w parach, przy czym jeżeli nie chcemy zakładać hodowli, muszą być one jednej płci. Udomowienie ich nie jest trudne, pod warunkiem, że odbywa się to prawidłowo i systematycznie. Kiedy zwierzak oswoi się z naszą obecnością i zapachem, może stać się prawdziwym przyjacielem, który… będzie mógł nam towarzyszyć na spacerach podobnie jak pies. Uwielbiają podróżować na ramieniu lub w kieszeni swojego właściciela. W przeciwieństwie do niektórych domowych gryzoni są w stanie również okazywać więcej emocji niż strach czy złość i na przykład, domagać się pieszczot.

Jednak tak, jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, trzeba się również liczyć z tym, że szczurki niejednokrotnie mogą wyrządzić jakieś szkody. Z pewnością trzeba się spodziewać ogryzionych przedmiotów, dlatego też należy je zabezpieczyć najlepiej, jak to możliwe. Na wszelkiego rodzaju kable można zakupić specjalne osłonki, które ochronią delikatne instalacje przed szczurzymi zębami. Nie jest jednak powiedziane, że gdy zdecydujemy się na szczura, to będzie on wyrządzał tego typu szkody. Jest to cecha dość indywidualna. Samce z kolei mogą mieć skłonność do znaczenia terenu, jednak problem ten powinien zniknąć po zabiegu kastracji. Jednym z największych minusów posiadania szczura jest to, że… niezwykle krótko żyją. Średnia długość ich życia wynosi od 2 do 2,5 roku, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i trosce są w stanie dożyć nawet 6 lat. Przede wszystkim trzeba zapomnieć o utartym już przekonaniu, że szczury są wyłącznie roślinożerne. Aby były zdrowe, ich dieta musi być niezwykle urozmaicona. Koniecznie należy im zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną. Doświadczony lekarz na pewno najlepiej podpowie nam jak zajmować się naszym pupilem.

Jeśli sądzimy, że nie możemy pozwolić sobie na kota lub psa, świetną alternatywą dla tych zwierzaków może okazać się właśnie szczur. Jako niezwykle inteligentne i skłonne do interakcji stworzenie, może okazać się naprawdę świetnym towarzyszem, zwłaszcza dla dzieci uczących się odpowiedzialności i troski o mniejsze stworzenia. Oczywiście, wszystko musi być nadzorowane przez rodziców, aby ani dziecku ani zwierzęciu nie stała się krzywda. Gdy już zdecydujemy się na szczurka, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie wzięcie go z hodowli lub adopcji, ponieważ, podobnie jak psy i koty, są również gryzonie, które bardzo potrzebują domu i troski człowieka, a kupienie zwierzęcia w sklepie zoologicznym nie jest dobrym pomysłem. Zła sława szczurów wcale nie musi mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przekona się o tym każdy, kto spędzi choć chwilę w ich towarzystwie.

Auto: kierownik    Data publikacji: 2 listopada, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!