Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Potwory z morskich głębin


Latimeria

Choć może to wydawać się niemożliwe, to jednak o odległym Księżycu czy Marsie wiemy znacznie więcej niż o tym, co kryje się w morzach i oceanach naszej planety. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet tam, głęboko na dnie, gdzie tkwią zatopione statki, o których mało kto już pamięta, żyją stworzenia, kojarzące się czasem z istotami z obcej galaktyki lub stworami rodem z filmów science fiction. Przystosowały się one do ciemności i bardzo wysokiego ciśnienia. Na takie głębokości zanurzają się jedynie najwięksi śmiałkowie, jednak to między innymi dzięki nim jesteśmy w stanie poznać te tajemnicze stworzenia.

Wśród nich pojawiają się również takie, które już dawno uznano za wymarłe. Latimerię określa się jako żywą skamielinę właśnie dlatego, że przez długi czas naukowcy twierdzili, że ryba ta wyginęła już 60 mln lat temu wraz z dinozaurami. Całkowita zmiana tych poglądów nastąpiła w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy to wyłowiono już drugą rybę tego gatunku. Jak się okazało, wciąż można ją spotkać, choć jest niezwykle rzadka. Obecnie występuje ona w wodach południowej i południowo-wschodniej Afryki. Za dnia unika wystawiania się na promienie słoneczne, przebywając na głębokości ok. 20-90 m p. p. m., jednak żyć mogą nawet 700 m p. p. m. Jest to stworzenie, które może osiągnąć nawet 2 m długości i wagę 90 kg, choć obecnie spotyka się trochę mniejsze osobniki. Ich łuski mogą mieć niebieskie albo brązowe zabarwienie, w zależności od rodzaju. Ryba ta poluje w dość nietypowy sposób. Zdarza jej się pływać głową w dół, brzuchem do góry, a nawet do tyłu, aby tym lepiej wyłapywać zmiany w polu elektrycznym i namierzać swoje ofiary. Są to wyjątkowo długowieczne stworzenia – mogą dożyć nawet 100 lat.

Legenda o Krakenie, potworze morskim, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pierwowzorem tej bestii, która miała zatapiać statki i przynosić zgubę żeglarzom, jest kałamarnica olbrzymia. Nic dziwnego, że dawniej budziła grozę – długość jej ciała może wynosić nawet 18 m, a waga od 150 do 275 kg. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją osobniki większe: do tej pory rekordowa kałamarnica miała 20 m długości i 300 kg wagi. Stworzenie to ma najprawdopodobniej największe oczy na świecie – można je porównać do wielkości ludzkiej głowy. Jeden osobnik ma aż trzy serca. Kałamarnice są niezwykle inteligentne, podczas polowania mogą komunikować się między sobą, a zręczność macek pozwala im na poruszanie przedmiotami równie zwinnie, jak może dokonać tego człowiek.

Z rodziny kałamarnic na uwagę zasługuje również kałamarnica, która… świeci. Występuje na głębokości 200-400 m p. p. m. Jej ciało pokryte jest organami, które wydziela niebieskie i zielone światło.

Ryba Wędkarz

Inne stworzenie, zdolne do wytwarzania światła, to ryba wędkarz. Występuje ona niemal na całym świecie, a jest równie tajemnicza. Zamieszkuje Ocean Atlantycki i wody Antarktydy. Może osiągnąć nawet 1 m długości i wagę 30-50 kg. Jest koloru ciemnoszarego lub ciemnobrązowego. Najbardziej charakterystyczne są samice, które mają wypustkę sięgającą ponad ogromnymi, wyposażonymi w przejrzyste zęby, usta. Wypustka te może świecić, co pomaga w łowieniu ofiar. Samce, w poczuciu akceptacji, zatrzaskują na samicach swoje zęby, aby te nie mogły bez nich odpłynąć.

Na głębokości sięgającej nawet 600 metrów żyją olbrzymie równonogi, które żywią się tym, co spadnie na dno oceanu. Mogą one osiągać nawet do 40 cm długości, a ich wygląd nie zmienił się od czasów prehistorycznych – wyglądają dokładnie tak samo jak na skamielinach.

Wyjątkowo złowrogą nazwę ma Wampirzyca Piekielna. Jej wygląd również może wzbudzać mieszane emocje. Jest to głowonóg, zamieszkujący oceany na głębokości nawet do 3000 m. Jej ubarwienie jest czarne lub czerwone. Ma osiem ramion połączonych ze sobą błoną, przez co może kojarzyć się trochę z otwartym parasolem. Żywi się ona tym, co opadnie na dno oceanu. I ona potrafi wytworzyć światło – największe wrażenie robi świecące oko. W przeciwieństwie do kałamarnicy, jest malutka. Osiąga zaledwie 30 cm długości.

Morskie i oceaniczne głębiny wciąż pozostają dla nas wielką tajemnicą, a żyjące w nich stworzenia budzą grozę. Są jednak również niesamowicie fascynujące. Człowiek nie może ingerować w ich środowisko, a głębokość i niezmienne warunki sprawiają, że od wielu tysięcy lat pozostają niezmienne. Stały się tematem opowieści morskich wilków, o potworach czyhających na życie nieostrożnych marynarzy.

Auto: kierownik    Data publikacji: 11 lipca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!