Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Sałatka z kaktusa

Kaktus jest znany jako roślina, która nie potrzebuje zbyt częstego podlewania aby przeżyć, w związku z tym jest idealna dla osób, które mają tendencję do zapominania o swoich kwiatkach. Kojarzy się również z wielkimi kolcami, które mogą boleśnie wbić się w palce… a co dopiero w język! Kaktus do zjedzenia? Cóż… czemu nie?

Co prawda nie wszystkie gatunki kaktusa nadają się do zjedzenia, ale są takie, które mogą być prawdziwym przysmakiem. W celach kulinarnych zazwyczaj wykorzystuje się ich sok, miąższ oraz owoce. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie kaktusy stanowiły magazyny wody dla ludności żyjącej na terenach pustynnych, gdzie panują susze. Niejednokrotnie to właśnie zmagazynowana w tej roślinie woda pozwalała im przeżyć. Miazga z kaktusów stanowiła również paszę dla zwierząt. Nopal, czyli inaczej opuncja w Meksyku jest równie popularna, jak ziemniaki w Polsce. Co decyduje o właściwościach kaktusów i w jaki sposób wpływają one na nasze zdrowie?

Owoce kaktusów można spożywać zarówno surowe, jak i kandyzowane. W sklepach możemy napotkać również sok wyciśnięty z kaktusowych łodyg. Trudniej dostępne są kaktusy w zalewie lub po prostu krojone. Istnieje wiele gatunków, które nadają się do jedzenia i świetnie wpływają na nasz organizm. Niektóre z nich cechują się wysoką zawartością potasu, przy czym mają mało sodu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku chorób układu krążenia, pomagają również przy regulowaniu zaburzonej pracy serca i ciśnienia tętniczego. Jeszcze inny gatunek wykazuje właściwości zapobiegające biegunce, świetnie sprawdzi się także w przypadku chorób reumatycznych. Zaleca się je również osobom, które zmagają się z otyłością. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że kaktusy pęcznieją w żołądku, zabijając tym samym uczucie głodu i tym samym zdecydowanie ułatwiają wytrwać w diecie i powstrzymać się od dodatkowych porcji jedzenia. Wpływa na metabolizm, regulując poziom cholesterolu we krwi. W kaktusie znajdziemy również duże ilości wapnia, witaminy A, C oraz niektórych witamin z grupy B. Okład z kaktusa zadziała na wszelkiego rodzaju poparzenia, zadrapania i mniejsze rany, przyspieszając ich gojenie się. Jedzenie kaktusa przyczyni się do złagodzenia objawów pojawiających się po chemioterapii lub też wynikających z dolegliwości związanych z cukrzycą. Kaktus słynie także ze swoich właściwości oczyszczających.

Poszczególne gatunki kaktusów nieco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również właściwościami. Ich dostępność jest coraz łatwiejsza, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Mogą stanowić nie tylko wyzwanie kulinarne, odkrywające przed nami nowe smaki, ale również wspomogą nasze zdrowie. A więc… kaktus? Smacznego!

Auto: kierownik    Data publikacji: 17 listopada, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!