Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Siedziba boga piorunów – Park Narodowy Pirynu

W dawnych czasach, na jednym z najwyższych szczytów bułgarskich gór, swoją siedzibę miał słowiański bóg piorunów, Perun. Dawał on wyraz swojej władzy i niezadowolenia, spuszczając na ziemie groźne burze. Silny wiatr szarpał gałęziami sosen i świerków, ulewy siekły ich pnie bez litości. Groźne grzmoty wprawiały ziemię w drżenie, a jasne błyskawice były w stanie niemal oślepić.

Teraz już burze osłabły nieco, chociaż wciąż występują w tych rejonach niezwykle często. Każdy, kto choć raz był w Parku Narodowym Pirynu potwierdzi, że miejsce to robi naprawdę niesamowite wrażenie. Bułgaria wcale nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z piaszczystymi plażami i morzem. Niezapomnianych wrażeń dostarczą również gęste lasy i dzikie, niezwykłe góry, stanowiące przepiękny przykład działania lodowców.

Park Narodowy Pirynu położony jest w Górach Piryn, stanowiących część Masywu Rodopskiego, położony w południowo-zachodniej Bułgarii. Sam Park został założony w 1962 roku pod nazwą Park

Narodowy Wichrenu, od nazwy najwyższego szczytu, położonego po stronie bułgarskiej, na którym to właśnie miał mieszkać słowiański Perun. Powierzchnia Parku wynosiła 62 km2. W 1974 roku jego nazwa została zmieniona na obecną, a chroniona powierzchnia rozszerzyła się do 274 km2. W 1984 roku miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Miejsce to jest chronione nie tylko przez wzgląd na piękne krajobrazy, do których można zaliczyć gęste, zielone

lasy, krystalicznie czyste, polodowcowe jeziora, wodospady czy też nietypowe formacje skalne takie jak piramidy, baszty czy grzyby. Piryńskie lasy są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, w tym również tych zagrożonych. Do Czerwonej Księgi wpisanych jest 113 występujących tam gatunków, z czego 42 są dodatkowo chronione prawem. Na terenie Parku można znaleźć ok 159 gatunków ptaków, między innymi orłów i sokołów, a także niezwykle rzadki w Europie dzięcioła trójpalczastego. Wśród zieleni skrytych jest 130 gatunków roślin leczniczych oraz 100 takich, które można określić jako niezwykle unikatowe. To właśnie w Narodowym Parku Pirynu rośnie najstarsze drzewo w Bułgarii – sosna Bajkuszewa, osiągająca wysokość 22 m oraz 8 m obwodu. Wiek drzewa szacuje się na 1300 lat, co czyni z niego naprawdę wyjątkowego staruszka.

Symbolem Parku są kozice, zamieszkujące zbocza gór, a także typowa dla klimatu alpejskiego szarotka o  mięsistych, śnieżnobiałych płatkach. Można tam spotkać również niedźwiedzie brunatne, wilki oraz sarny. Podczas spaceru po Parku niezwykle regenerujący będzie odpoczynek przy wodospadzie Popinołuszki, którego wysokość wynosi 12 m. Jeżeli w czasie wyprawy będziemy uważnie się rozglądać, dostrzeżemy wiele śladów dawnych kultur. Nie tylko słowiańskiej, ale również trackiej, starogreckiej, rzymskiej czy bizantyjskiej i przede wszystkim starobułgarskiej. W skład parku wchodzą również dwa rezerwaty: „Bajowi Dupki – Dżindżirica” oraz „Julen”. Znajdują się w nich ściśle chronione sosny, biała i czarna rumelijska.

Niestety, to niezwykłe miejsce jest zagrożone przez wciąż rozwijającą się turystykę. W 2010 roku spod ochrony parku zostały wyłączone dwa obszary, znajdujące się ponad miejscami lokalizacji dwóch ośrodków, z powodu nieodwracalnych zmian w środowisku i rozwoju infrastruktury dla narciarzy. Z tej samej przyczyny zagrożone jest teraz 60% powierzchni parku. Walka o zachowanie tych terenów jako chronionych toczy się już od ponad 10 lat. Jest to niezwykle ważne, by zachować to unikatowe środowisko w stanie takim, jakim jest teraz. Stoków narciarskich jest mnóstwo. Tak wyjątkowy Park Narodowy Pirynu tylko jeden. I nie można dopuścić do tego, aby odszedł w zapomnienie.

Auto: kierownik    Data publikacji: 23 czerwca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!