Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Śniadanie na dzień dobry :-)

Budzi Cię głośny dźwięk zegarka. Wstajesz, przecierasz oczy i wyruszasz na podbój kolejnego dnia. Poranny prysznic, szybka kawa, a potem długie oczekiwanie w korkach na zielone światło. Walczysz z opadającymi powiekami, ziewaniem i dreszczami. Jak to? Dopiero wstałeś, a już jesteś rozdrażniony i zmęczony? Wiadomo. Gorszy dzień, może się zdarzyć każdemu, ale żeby tak codziennie? Niezbyt dobry początek. A do wieczora pozostało jeszcze wiele godzin…

Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej w pośpiechu, zabieganiu i stresie, zapominasz o jednym – o śniadaniu. Nie jem, bo mi się nie chce, nie jem, bo nie mam czasu, nie jem, bo jestem najedzony… wciąż te same wymówki. Rozwiązanie jest jedno – zapomnij o nich. Rozpocznij dzień pełen werwy i uśmiechu od ucha do ucha.

Śniadanie to nie tylko pierwszy, ale i NAJWAŻNIEJSZY posiłek w ciągu dnia. Kiedy go unikasz, dochodzi do gwałtownego spadku glukozy we krwi, co powoduje Twoje znużenie, zdenerwowanie oraz osłabienie koncentracji. Chyba nie musimy wspominać o spowolnieniu metabolizmu, przyczyniającego się do problemów z podstawowymi funkcjami organizmu.

Śniadanie to energia. Śniadanie to siła. Śniadanie to zapał do pracy. Dostarczysz sobie krzepy i witalizmu na cały poranek oraz południe. Pobudzisz chęci do działania i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami. To od pierwszego posiłku zależy praca mózgu – to czy potrafisz się skoncentrować, jak funkcjonuje Twoja pamięć oraz jaki masz nastrój. Śniadanie ważne jest nie tylko dla osób, pracujących fizycznie, ale i umysłowo. Zapewnia ono siłę fizyczną, ale i psychiczną. Szykując śniadanie dla swojej pociechy, przyczyniasz się do jej rozwoju intelektualnego oraz sprawiasz, że ma więcej chęci i sił, aby się uczyć.

Pamiętaj jednak, że zjedzenie w pośpiechu drożdżówki z serem, pączka czy zapiekanki, jest dalekie od ideału śniadania. Owszem. Może dostarczą one energii, ale tylko na krótką chwilę, bowiem zawierają spore ilości cukrów prostych oraz tłuszczów. Po tym jak się wchłoną, Ciebie ogarnia jeszcze większa senność. Śniadanie powinno dostarczyć wszystkich wartościowych składników odżywczych, tj. węglowodany złożone, białko oraz witaminy i minerały. Pozwolą one na stopniowe podnoszenie poziomu cukru we krwi i rozłożenie energii w sposób, który zapewni Ci wigor na większą część dnia.

Jak więc powinno wyglądać śniadanie idealne? Urozmaicone, bogate w różne produkty, stanowiące 30% kalorii rozłożonych na wszystkie posiłki w ciągu całego dnia. Sięgaj po pełnoziarniste pieczywo – najlepiej żytnie lub razowe. Zawiera ono nie tylko witaminy z grupy B, białko, węglowodany, magnez czy cynk, ale również błonnik, który reguluję pracę przewodu pokarmowego. Zaprzyjaźnij się z orzechami, pestkami, płatkami owsianymi, a przede wszystkim z owocami i warzywami! Mleko oraz przetwory mleczne, tj. kefir czy jogurt, są źródłem cennego wapnia. Chudy, biały ser lub twarożek oraz jajka to źródło zapewniającego sytość, białka. Zwracaj także uwagę na to, co pijesz. Woda mineralna, zielona herbata, świeże soki lub ewentualnie mleczne napoje. Żadnych słodzonych i gazowanych płynów!

Jeżeli chcesz więc podkręcić swój metabolizm, zapomnieć o problemach z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, zapomnij o wieczornym objadaniu się i nocnych spacerach do lodówki. Jeśli pożegnasz się z mocną, czarną kawą, pitą na pusty żołądek oraz ze zjedzonym w autobusie batoniku, przywitasz dzień tryskając energią i z zapałem do pracy.

Auto: kierownik    Data publikacji: 1 marca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!