Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Ze starego w nowe – upcykling

Pojęcie recyklingu jest już powszechnie znane. Słyszał o nim już niemal każdy przedszkolak i doskonale wie co to znaczy. Znacznie mniej powszechny jest upcykling. No właśnie. Co może kryć się za tym tajemniczym pojęciem? Można powiedzieć, że prawdziwa magia. Coś, co pozornie wydawało się już do wyrzucenia, dzięki odrobinie pomysłowości może zyskać nowe życie. A my, prócz zaoszczędzonych pieniędzy, zyskujemy również znacznie czystsze środowisko.

Upcykling polega na wykorzystywaniu starych, niepotrzebnych już przedmiotów do stworzenia nowych, często funkcjonalnych mebli lub ozdób, które zmieniają wnętrze naszego mieszkania. Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się w 1994 roku. To właśnie wtedy pojawiła się myśl: hej, dlaczego stare skrzynki nie mogą stać się oryginalnym stolikiem do kawy lub fotelem? Stary, płócienny worek po kawie może z powodzeniem zamienić się w ciekawą torbę na zakupy. Tym bardziej ekologiczną, że przecież zabierając ją ze sobą nie kupujemy kolejnych plastikowych reklamówek. Jedyne, co nas ogranicza w tworzeniu kolejnych przedmiotów to własna wyobraźnia. W Polsce metoda ta staje się coraz bardziej popularna.

Korzystając z upcyklingu można zaoszczędzić prawdziwy majątek przy wystroju wnętrz i dodatkowo zyskać naprawdę oryginalne przedmioty. Stare słoiki mogą stać się niezwykle efektownymi doniczkami i wazonami, jeżeli włożymy do środka kwiaty i odrobinę mchu. Za ciekawe kwietniki mogą posłużyć również zużyte opony samochodowe. Stare pudełka po winie, przy odrobinie pracy, zmienią się w bardzo praktyczne organizery. Stare, na pozór bezużyteczne palety mogą przemienić się nawet w wygodną kanapę, jeżeli odpowiednio je połączymy, pomalujemy i przykryjemy kolorowym materacem i poduszkami. Półka na książki z drabiny i kilku desek? A czemu nie! Odpady takie jak butelki PET można zastosować nawet przy produkcji… biżuterii. Odpowiednio przygotowane mogą stać się pięknymi broszkami, tworzyć części naszyjników i bransoletek.

Upcykling przynosi same korzyści. Przyczyniamy się do ochrony środowiska nie tylko nie ubogacając wysypiska śmieci w kolejne sterty odpadów, ale też dzięki temu nie zwiększamy wykorzystywania naturalnych surowców, które są niezbędne do wytworzenia nowych przedmiotów. Wykorzystuje się do tego nie tylko np. drewno, ale do samego procesu stworzenia jest również potrzebna energia, która zwykle pochodzi z nieodnawialnych źródeł, co z kolei przyczynia się do zwiększonego zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też, kiedy zamierzamy wyremontować swoje mieszkanie, zamiast spędzać godziny na wędrówkach po sklepach meblowych w poszukiwaniu idealnego stolika do kawy , przejrzyjmy to, co po remoncie pozostało. Z całą pewnością część z tych rzeczy można powtórnie wykorzystać. Doszukiwanie się nowych rzeczy w starych rupieciach może przynieść naprawdę sporo zabawy, a praca włożona w ich wykonanie rozwija kreatywne myślenie i wyobraźnię. Dlatego właśnie jeszcze raz spójrz na to stare krzesło, które chciałeś wyrzucić. Jesteś pewny, że nie da się z niego zrobić czegoś fajnego?

Auto: kierownik    Data publikacji: 9 sierpnia, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!