Klub Centaurusa

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Zostań eko podróżnikiem!

Podróże kształcą, uczą i pozwalają na lepsze poznanie świata – ludzi i ich kultury. Jest coraz więcej osób, dla których stają się one sposobem na życie. Ciągłe bycie w drodze, odkrywanie nowych zakątków oraz zrozumienie nieznanych i często szokujących zwyczajów. Podróż może być pasją, ale może też stać się głównym motorem działań człowieka. Wielu ludzi zwraca uwagę, aby ta forma spędzania czasu nie odbywała się ze szkodą dla otaczającej ich natury. Bowiem to właśnie m. in. podczas podróżowania jest się z nią w najbliższym kontakcie.

Piechotą dookoła świata?
Ekopodróżowanie staje się coraz modniejszym sposobem na poznanie świata, a co najważniejsze – poznaniem w zgodzie z przyrodą. Co jest w tym przypadku ważne? Po pierwsze, wybór środka transportu. Od pociągu, który pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz szybkie przemieszczenie się z jednego krańca świata na drugi, poprzez łodzie, kajaki, rowery, aż po własne nogi. Podróżując w ten sposób, nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, ale również mamy szansę na lepsze poznanie okolicy – ludzi i ich zwyczajów, tradycji. Odnajdujemy nowe, lokalne produkty rzemiosła, odkrywamy nowe smaki. Poza tym, możemy cieszyć się krajobrazem nie tylko zza szyby samochodu czy autobusu, ale przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie. Oczywiście, nie zapominajmy wpierw o zapoznaniu się z infrastrukturą danego regionu, gdyż nasz wybór ma ogromne znaczenie – wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale i na komfort życia jego mieszkańców.

Bądź eko podróżnikiem!
Wybierając podróżowanie w stylu eko, stajesz się wędrownikiem stroniącym od konsumpcyjnej turystyki i tłumu turystów, którzy w nieodpowiedzialny sposób zachowują się na trasach turystycznych, którzy depczą roślinność, niszczą utorowane ścieżki, a przede wszystkim nie przestrzegają zasad zachowania się poza wyznaczonymi szlakami. Zaśmiecanie okolicy, niszczenie pomników przyrody, hałasowanie – wszystkie te zachowania mają wpływ na faunę i florę, z którą przecież powinniśmy żyć w zgodzie, a przede wszystkim powinniśmy odnosić się do niej z szacunkiem. Bowiem to ona – z czego niestety nie każdy zdaje sobie sprawę – daje nam życie.
Wybierając ekologiczne podróżowanie, stajesz się osobą wrażliwą na otoczenie – na jego piękno, na ludzi, którzy poruszają się w jego obrębie, ale także na problemy, z którymi się zmagają. Nie krzywdzisz, nie szkodzisz, nie zaśmiecasz, nie niszczysz, ale pochłaniasz nowe doświadczenia i próbujesz je zrozumieć. Świetnym pomysłem na zbliżenie się do drugiej kultury jest próba skonfrontowania się z tubylczym życiem. Nie tylko mieszkanie z miejscową ludnością i wykorzystywanie tego, co dla Ciebie, jako turysty oferuje, ale również współistnienie z nią. Czerpanie wiedzy na temat jej życia oraz próba wcielenia jej we własne postępowanie.

Zamieszkać w szałasie…
Obecnie wiele miejsc na świecie (również w Polsce) oferuje nam hotele i pensjonaty, preferujących styl eko – łączących wygodę z ekologią. Są to budynki, znajdujące się w otoczeniu naturalnej, nieprzekształconej i nie ingerującej w przyrodę, infrastruktury. Tego typu miejsca oferują dostęp do lokalnych produktów, dają szansę poznania obyczajów, charakterystycznych dla konkretnego obszaru i zapewniają spokojny wypoczynek z dala od gwaru miejskiego życia. Dobrym pomysłem jest korzystanie z gospodarstw agroturystycznych, prowadzonych w ekologiczny, zgodny z miejscowymi zwyczajami sposób.
Ekopodróżowanie to nie tylko ekonomiczne (finansowo) zwiedzanie świata. To nie tylko wybór odpowiedniego środka transportu czy miejsca noclegu. To przede wszystkim ciekawość świata z włączeniem w nią szacunku dla otoczenia. Nie ma nic przyjemniejszego od odejścia od wyznaczonych szlaków i autostrad, ale należy wiedzieć jak wówczas się zachowywać, aby nie szkodzić, zamieszkującym nieopodal ludziom, zwierzętom oraz rozwijającej się roślinności. Orientowanie się w regulaminach lasów, parków i rezerwatów przyrody stanowi fundament mądrego podróżowania. Niezależnie od tego czy Twoją główną motywacją do opuszczenia czterech ścian domu stanie się oderwanie od natłoku codziennych spraw, chęć wypoczynku, czy też pokieruje Tobą chęć zdobycia wiedzy na temat innego kraju i obcowania z charakterystyczną dla niego przyrodą, podróż to także obcowanie z samym sobą. To podróż w głąb siebie. Bowiem poznanie siebie, to najdłuższa i bez wątpienia najciekawsza podróż życia.

ABC eko podróżnika:

  1. Podróżuj autobusem, pociągiem lub statkiem. Samolot wybieraj tylko wtedy, kiedy to konieczne. Jeżeli marzy Ci się podróż pełna przygód i/lub nie masz wyznaczonego konkretnego celu podróży, postaw na… rower i nogi
  2. Na miejscu korzystaj z publicznych środków transportu.
  3. Nie wybieraj krajów, w których turystyka szkodzi środowisku naturalnemu.
  4. Nie wybieraj miejsc, gdzie trwa susza lub które zmagają się z kryzysem ekologicznym.
  5. Przed wyjazdem, sprawdź, jakie zachowania w danym miejscu, szkodzą środowisku.
  6. Korzystaj z eko ofert biur podróży.
  7. Uwaga! Oszczędzać wodę i segregować śmieci, należy również na wakacjach!
  8. Sięgaj po naturalne środki do opalania oraz przeciwko owadom.
Auto: kierownik    Data publikacji: 14 lipca, 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!